Zabawy dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat


Prowadząc imprezy dla tej grupy wiekowej, możecie z czystym sumieniem wprowadzić więcej zabaw sportowych, pojedynków tanecznych i konkurencji sprawnościowych. Dzieci w tym wieku mają dobrze rozwiniętą szybkość, zwinność i wytrzymałość. Ruchy są świadomie kierowane, rozumne i uporządkowane. Możemy spotkać się z określeniem, że jest to etap "dziecka doskonałego". Przygotowując zabawy dla dzieci w tym wieku, trzeba wziąć pod uwagę dymorfizm płciowy, gdzie u chłopców widać przewagę w szybkości biegu, skokach i rzutach, a dziewczynki wolą taniec i zajęcia manualne. Jednak wszystkich łączy ogromna chęć zabawy i rywalizacji. Przedstawione poniżej zabawy, nie są mojego autorstwa, ja tylko coś dodam, lekko zmodyfikuję, dostosuję nazwę do tematu imprezy, sprawdzę na odpowiedniej grupie wiekowej i gotowe. Pod zakładką "Konkursy" znajdziecie dodatkowe propozycje, które można wykorzystać w tej grupie wiekowej.
Moje sprawdzone zabawy:
 1. Limbo - przed rozpoczęciem, wszystkie dzieci ustawiają się w długim wężyku za osobą prowadzącą. Zabawa polega na przechodzeniu pod przeszkodą, coraz niżej i niżej i niżej. W tej grupie wiekowej, ważną rolę odgrywa technika wykonania zadania, czyli na ugiętych nogach, pod przeszkodą przechodzą bioderka, później tułów i na końcu głowa. Przed rozpoczęciem zabawy zróbmy solidną rozgrzewkę, np. w postaci mega energetyczny tańca z elementami rozciągania lub zabaw bieżnych. Jeśli prowadzicie sami imprezę, poproście o pomoc jeszcze dwie osoby dorosłe, które będą trzymały limbo (np.linę) i sukcesywnie je opuszczały. Ilość dzieci - nieograniczona.

 2. Na ziemi zostaje - w tle leci tzw. muzyczny hit sezonu, dzieci tańczą jak chcą, a gdy następuje cisza, wszyscy muszą jak najszybciej wykonać polecenie prowadzącego. Każde zatrzymanie muzyki dyktuje nowe zadanie dla dzieci. Dla tej grupy wiekowej możemy wymyślić trudniejsze polecenia, np. "Na ziemi zostają: pięty i łokcie, albo prawa ręka lewa stopa; sam brzuszek i duży palec prawej stopy, itp. Ilość dzieci - nieograniczona. Jak zabawa wygląda? Zobaczcie sami....

 3. Taneczna podróż po Świecie - świetna zabawa w czasie szkolnych dyskotek, jednak wymaga wcześniejszego przygotowania. Zanim zaczniemy, wszyscy wsiadają do pociągu, ustawiając się za osobą prowadzącą w jednym, długim wężyku. Włączamy znany wszystkim utwór "Jedzie pociąg z daleka" i poruszamy się po całym terenie tak długo, aż utworzy się piękne koło. Gdy tak się stanie, zatrzymujemy muzykę i mówimy, że dojechaliśmy do pierwszego kraju, którym jest Rosja, a w Rosji tańczymy kalinkę. Zawsze jak gdzieś dojedziemy, osoba prowadząca wchodzi do środka i pokazuje jak wygląda taniec, żeby dzieci wiedziały co mają robić. Nigdy nie tańczymy całych piosenek, bo wszyscy mogą się za bardzo zmęczyć i znudzić zabawą. Tu musi się dziać. Po przetańczeniu kalinki, wsiadamy do pociągu i podążamy do kolejnego kraju, którym będzie Austria i zatańczymy walca wiedeńskiego. Dzieci dobierają się w dwójki i zaczynamy konkurs na najładniej tańczącą parę. Po Austrii pojedziemy do Francji i poćwiczymy kankana, następnie sambę zatańczymy w Brazylii, możemy udać się do Stanów i spróbować swoich sił w tańcu hip - hop a na koniec macarena, którą wszystkie dzieci znają. Podkręcając atmosferę, róbmy w każdym kraju rywalizację, np. dziewczyny kontra chłopcy, między klasami, dziećmi i nauczycielami.

 4. Stonoga na Dzikim Zachodzie - nazwę można zmieniać i dostosowywać do tematu imprezy. Dzielimy dzieci według wzrostu na 4-5 osobowe grupy. Nadajemy każdej drużynie indiańską nazwę, np. Stonoga "Odważna Pięta", "Pędząca Girka", "Zwinna Nóżka". Zaczyna zabawę pierwsza ekipa. Dzieci stają w wężyku, jeden za drugim, pomiędzy nimi wkładamy nadmuchane, okrągłe balony. Nasza stonoga, na hasło prowadzącego, musi przejść przez Wielki Kanion tak, aby żaden balon nie spadł na ziemię. Naszym Kanionem będzie prosty tor przeszkód, czyli stonoga przechodzi po linie, idzie slalomem między pachołkami i wracając do mety musi zrobić 3 podskoki. Po przejściu pierwszej drużyny, rusza kolejna, pozostałe osoby dopingują i mocno trzymają kciuki za kolegów. Dzieci muszą się trochę przy tej zabawie skoncentrować i solidnie ze sobą współpracować. Wierzcie mi, zawsze śmiechu co niemiara.

 5. Zabawy bieżne - rewelacyjnie sprawdzają się na imprezach o tematyce sportowej lub na urodzinkach, gdzie są sami chłopcy. Na pewno pamiętacie wszystkie berki ze szkolnych lat. Ja zawsze miło wspominam zajęcia z w-fu i jak tylko nadarzy się okazja, korzystam z tych zabaw na swoich imprezach. Moje ulubione:
 • Berek - kibelek - wyznaczamy berka, którego zadaniem jest złapanie jak największej ilości bawiących się dzieci. Osoba dotknięta przez berka, klęka na dowolnym kolanie, wyciąga jedno ramię w bok i tym samym przyjmuje pozycję "kibelka". Dzieci jeszcze nie złapane mogą wybawić swoich kolegów poprzez "spuszczenie wody w kibelku", czyli siadają na udzie osoby klęczącej i opuszczają jego ramię.

 • Murarz i Cegiełki - nasz solenizant zamienia się w murarza i staje na wyznaczonej przez nas linii (około 6-8m), po której może się poruszać. Pozostałe bawiące się osoby (Cegiełki), stają przed linią w odległości około 8-10m. Na nasze hasło, dzieci muszę przedostać się na drugą stronę, żeby nie zostać złapanym przez murarza. Gdy jednak tak się stanie, zaczyna "Cegiełkami" budować mur na wyznaczonej linii, zawężając tym samym pole przez które można przebiegać.

 • Krowa - wybieramy ochotnika, który będzie krową. Pozostałe dzieci łapią go za palce u rąk i pytają „Krowo, krowo, co jadłaś na śniadanie?” Jeżeli nasz berek odpowie, iż jadł coś w kolorze białych, dzieci szybko uciekają. Osoba złapana staje w rozkroku i aby ją wybawić, inny nie złapany uczestnik musi przejść jej pod nogami.

 • Sieć rybacka - na pewno znacie tę zabawę, ale w ramach ścisłości przypomnę. Wybieramy dwoje dzieci, które trzymając się mocno za ręce, tworzą sieć rybacką. Na hasło prowadzącego, próbują dogonić i schwytać uciekające rybki. Każde złapane dziecko dołącza do sieci. Tym samym sieć robi się coraz większa, a rybek coraz mniej.

36 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Ogólnie fajna zabawa. Doceniam pomysł. Ale ta zabawa to młodszych dzieci niż 7-latki, np. 4-6-latki. Mam 12 lat i czasem lubię się powygłupiać z koleżankami jak do mnie przyjadą. Na dłuższą metę zabawa trochę głupia dla dużych dzieciaków 7-12- latków. Pomyślcie nad czymś by było dla dzieci 10-12 lat, bo i te młodsze dzieci 8-latki też będą się chciały w to bawić. Przepraszam, że to takie długie. To moja opinia.Ps. Osoby na czacie, nie wyzywajcie innych, może dla innej osoby ta zabawa jest spoko.

   Usuń
  2. Jeśli dla dzieci 7-12 te zabawy są nudne to gratuluje dzieci :D Dajcie każdemu telefon do ręki i po problemie ... Poprzewracało się wam trochę w głowach. Wychowujecie STARE-MALEŃKIE dzieci, a później się dziwicie, że ciągle to dziecko się nudzi. Wyłączcie internet, zabierzcie telefon i problem zniknie. Wstyd, że tacy "dojrzali" rodzice w dzisiejszym świecie zapomnieli jak sami biegali po podwórku i bawili się do wieczora ... Współczuje nowemu pokoleniu wychowanym przez internet i leniwych rodziców.

   Usuń
 2. to jest dla maluhów nawed dal dzieciaków wieku 3 lat naprawde a zbijak to terz gra chyba 12 latkowie nie będą się bawić w ciuciu bablę naprawde to jest bardzo kiepskie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dupa zciebie bo ja sie rzynajmniej bawie mmam 12 lat a nie to co ty smętaku

   Usuń
  2. To jest nudne dla starszych dzieci? :D Jeśli dziecko wychowuje się z nosem w telefonie i w internecie to fakt może być nudne... Dorośli wychowujcie swoje dzieci, zamiast je chować ... AZ

   Usuń
  3. Co to ma z tym wspólnego ? zabawa jest po prostu nudna dla dziecka w wieku 12 lat, tak naprawdę już nie dziecka a nastolatka, nie wyobrażam bawienia się tak nawet w wieku 10 lat.

   Usuń
  4. nikomu się nic nie poprzewracało, po prostu ty jesteś już starą babą która nie rozumie obecnego świata, czasy się zmieniły, nie na gorsze czy lepsze, po prostu się zmieniły. moje dzieci też będą wychowywały się inaczej niż ja. polecam umrzeć jak najszybciej bo pewnie strasznie się męczysz żyjąc w świecie którego nie rozumiesz.

   Usuń
 3. To jest dobre.. Spoczko jest xD tylko ze dla mlodszych tak z 4-6 lat ;p

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest spoczko ta zabawa w tom no na ziemi zostaje najlepiej jak ma zostac głowa ahhahgah

  OdpowiedzUsuń
 5. oki to pa jasiie z wami niekuce bo mam 12 lat i nie musze sie kucic

  OdpowiedzUsuń
 6. zabawy dla przedszkolaków jak już, ale jam 12 lat!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. To dla dzieci 3-6 lat, a nie 7-12 -,-

  OdpowiedzUsuń
 8. chyba nie pamietacie w co sie bawiliscie jak mieliscie 10 lat sami wymyslcie jak sie nie podoba

  OdpowiedzUsuń
 9. Krytyka każdemu przychodzi bardzo łatwo, ale wymyślić coś oryginalnego wesołego już trudniej. No ale cóż można się spodziewać po takich analfabetach, którzy po polsku zdania sklecić nie potrafią.

  OdpowiedzUsuń
 10. Natalia Heczko
  co to ma byc jaja sobie robicie czy jak?
  ludzie nie polecam tego.
  ciekawe jakie to bezmurzdżki pisały?
  Zgadzam się z tym; Krytyka każdemu przychodzi bardzo łatwo, ale wymyślić coś oryginalnego wesołego już trudniej.No ale cóż można się spodziewać po takich analfabetach, którzy po polsku zdania sklecić nie potrafią.

  OdpowiedzUsuń
 11. stonoga najlepsza :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja wymyśliłam lepsze :
  Chowamego
  Pokaz mody
  Cheelenge
  Agentki
  Zagadki w balonach
  Orzeszki*
  Siatkówka
  Prawda VS wyzwanie
  Skarb
  Zabawy z psem/kotem lub innym zwierzęciem
  Tor przszeszkód
  Limbo
  Itp ;)

  * każdy z graczy dostaje tyle samo soku (PO RÓWNO!!!!) i po koleji gracze losują pytania(które im dorosły przygotuje lub osoba która w to nie gra ;) ) Jeśli osoba wylosuje pytanie np: nigdy nie jadłam/em lodów wypija 1 łyk soku osoba która będzie miała najwięcej soku wygrywa ;)


  Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Serio?! Głupie, żałosne i żal mi tej baby!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 14. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 15. Świetne, ciekawe, wesołe zabawy - kilka już wypróbowałam na moich imprezach i wypadły świetnie!!! Dziękuję za pomysły i inspiracje!! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo fajne te zabawy. Mam nadzieję, że dzieci będą chciały się w to bawić...

  OdpowiedzUsuń
 17. Dzieci lubią również brać udział w różnych konkursach, zwłaszcza w takich, w których można wygrać fajne nagrody. Sporo tego typu rzeczy organizuje się w internecie (np. przez producentów zabawek, kosmetyków dla dzieci itd.) Gdybyście szukali to http://mamawygrywa.com.pl/

  OdpowiedzUsuń
 18. bardzo fajne na mojej imprezie wszystkie gry się udały i było bardzo bardzo polecam tę grę

  OdpowiedzUsuń
 19. a zapomnirłam powiedzieć zę mam prawie 14 lat

  OdpowiedzUsuń
 20. Z tego co ja pamiętam, w podstawówce to mieliśmy inne zabawy. Np. Dzieliliśmy się na dwa zespoły, ustawialiśmy się naprzeciwko siebie i szarżowaliśmy. Zabawa nazywała się "ustawka". Do dziś pamiętam, że siniaki niekiedy bolały przez kilka dni. W gimnazjum było już ciekawiej. W domu wytwarzaliśmy kusze i paralizatory domowej roboty. Do tego gorąca woda, prowizoryczna broń chemiczna, zabawa w przeprowadzanie egzekucji itp. Klasa składała się przeważnie z kujonów i musieliśmy jakoś wyładować napięcie, bo faktycznie po szkole uczyliśmy się po kilka godzin każdego dnia. A w szkole średniej to już wszyscy grali na telefonach...

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo lubię Wasz program! Pozdrawiam kalinka lat 8.

  OdpowiedzUsuń
 22. Mam 12 lat i to co tutaj jest to kiepskie gry i zabawy .... butelke takie zabawy a nie.... xD

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo fajny zestaw. A jeśli poszukujecie jeszcze więcej zabaw to koniecznie zobaczcie tutaj - http://zabawy.zielonagrupa.pl - ponad 150 zabaw i gier, naprawdę fajne.

  OdpowiedzUsuń